1944. КРИМ. ДЕПОРТАЦІЯ

26 лютого 2014 року відбувся мітинг в місті Сімферополі на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей. До цієї дати 26 лютого 2020 р. був прийнятий Указ Президента України «Про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя», який відзначатиметься щороку 26 лютого.

На жаль, історія повторюється. Після анексії Криму Росією в 2014 році масового поширення набули прояви релігійної та національної нетерпимості до громадян України, в тому числі організація етнічно й політично вмотивованих переслідувань кримських татар.

18 травня 1944 року радянська влада вчинила один з найжахливіших злочинів – здійснила депортацію кримськотатарського народу зі своєї батьківщини. Близько 200 тисяч людей було відправлено товарними вагонами на нові поселення у Центральній Азії, Сибіру та на Уралі.

Але як тоді, так і сьогодні ми єдині та відстоюємо незалежність. Крим - це Україна.

Вшановуємо пам’ять усіх загиблих від депортації 1944 року та висловлюємо співчуття всім, хто втратив зв'язок зі своїми рідними та близькими у Криму. 

Більше дізнатися про ці події ви зможете з книг:

«Пів століття опору. Кримські татари від вигнання до повернення (1941-1991 роки). Нарис політичної історії»

Автор: Гульнара Бекірова

Нарис присвячено трагічному періоду історії кримськотатарського народу - депортації 1944 року, життю на чужині та тривалій  боротьбі за право жити на рідній землі. Авторка детально виклала історію кримськотатарського національного руху і доповнила її добіркою документів, які знайшла в архівах. Книга цікава і з розміщеними в ній інтерв’ю з незмінним лідером цього руху Мустафою Джемілєвим.

«Кримські татари. 1944-1994 рр.»

У збірнику зібрано статті, документи, спогади, що розкривають трагічні сторінки в історії кримськотатарського народу, пов’язані з його депортацією з території Криму у травні 1944 р., висвітлюють основні етапи національного руху, діяльність окремих правозахисників. 

«Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940-2015)»

До збірника увійшли документи та матеріали, що відображають політику радянської влади на Кримському півострові в роки Другої світової війни та у післявоєнний період, розкривають економічні, культурні аспекти входження Криму до складу УРСР, віддзеркалюють боротьбу кримських татар в 1950–1980-ті роки за повернення на історичну батьківщину, висвітлюють проблему репатріації, адаптації й інтеграції кримських татар в український соціокультурний та політичний простір.

«Отражение»

Автор: Биязова Нуріє

Нуріє Біязова - відома постать у Криму, ветеран кримськотатарського національного руху. Народилася 21 лютого 1928 року в Бахчисараї, 18 травня 1944 року її родину було депортовано в Узбекистан, де невдовзі вона втратила батьків і двох сестер. Лише у 1989 році повернулася до рідного Криму, де відразу долучилася до кримськотатарського національного руху. Навесні 2018 року, невдовзі до своєї кончини, Нуріє Біязова видала автобіографічну книгу про депортацію кримськотатарського народу в 1944 році під назвою "Віддзеркалення". Праця адресована всім небайдужим до долі кримськотатарського народу.

«Кримські татари: шлях до повернення. Кримськотатарський національний рух (друга половина 1940-х - початок 1990-х років)»

До збірника увійшли документи та матеріали, що висвітлюють історію кримськотатарського національного руху в другій половині 1940-х на початку 1990-х рокув, розкривають форми і методи боротьби його активістів за повернення на батьківщину, позицію українських, російських та міжнародних правозахисних організацій, протидію зазначеним процесам з боку радянських спецслужб.

«Омріяний край»

Автор: Лілі Хайд

Британська журналістка Лілі Хайд понад 10 років працювала в Україні, впродовж цього часу вона зібрала багато матеріалів про депортацію та репатріацію кримських татар. На їхній основі створила художній роман, що був опублікований у Великобританії (2008). Головна героїня роману -кримськотатарська дівчинка Сафі, яка народилася за межами історичної батьківщини, виростала на розповідях про рай під назвою «Крим». Коли її мрія опинитися на благословенній землі здійснилася, її чекало жорстке розчарування. Проте, в її серці живе почуття, що допомагає дівчинці подолати усі життєві перепони.

«Мердивен»

Автор: Шаміль Алядін 

До видання включено чотири твори: оповідання “Мердивен”, роман “Запрошення на бенкет диявола”, автобіографічну повість “Я - ваш цар і бог” і публіцистичний нарис “Жертви Кремля”, що відображають драматичний життєвий шлях самого автора, і трагічну долю кримськотатарського народу у ХХ столітті.

«Мы видели ад на земле...»

Книгу присвячено трагічним подіям в житті кримськотатарського народу. В історичній розвідці Г. Бекіровою, якою розпочинається розповідь про жахіття 1944 року в Криму, йдеться про причини, підготовку та хід депортації, нелюдські умови, в яких опинилися кримські татари під час виселення.

«Кримський інжир»

Ця книжка об’єднала найкращі твори учасників першого українсько-кримськотатарського літературного конкурсу «Кримський інжир», що відбувся 2018 року. Поезія і проза, переклади українською і кримськотатарською, що увійшли до антології, дуже різні за жанром, стилем і поетикою, проте Крим - це та спільна тема, що їх об’єднує. У кожному творі своя емоційна тональність: біль і глибокий, як море, смуток, але водночас розуміння того, що можна втратити рідний дім, та головне - не втратити власної й національної ідентичності. 


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ОНЛАЙН-ВІКТОРИНА "МИКОЛАЙ ІДЕ - РАДІСТЬ НЕСЕ"

МАНДРУЄМО У СВІТ ЧАСОДІЇВ

ВТІК ВІД НАРЕЧЕНОЇ І НАГРУБИВ КАТЕРИНІ ІІ